BFC238330913
No image available
Radial film capacitor with 91nF capacitance and 5% tolerance. Features a 1kV DC rated voltage and 350V AC rated voltage. Constructed with PP dielectric material, offering a -55°C to 105°C operating temperature range. Through-hole mounting with a 22.5mm lead pitch and 0.8mm lead diameter. Dimensions are 26mm (length) x 8.5mm (width/depth) x 18mm (height).
DescriptionValue
Country of Origin:
ECCN:
HTSN:
Schedule B:
Manufacturer:Vishay
Manufacturer Part #:BFC238330913
Available Stock #:961
MOQ:961