UCL1E101MCL6GS
UCL1E101MCL6GS
Aluminum electrolytic capacitor, 100µF capacitance, 25V voltage rating. Features 20% tolerance, 180mΩ ESR, and 500mA ripple current. Operates from -55°C to 105°C with a 2000-hour lifespan. Surface mount package with 8mm diameter and 6.2mm height, supplied on tape and reel.
DescriptionValue
Country of Origin:
ECCN:
HTSN:
Schedule B:
Manufacturer:Nichicon
Manufacturer Part #:UCL1E101MCL6GS
Available Stock #:15,000
MOQ:15,000