BZX79C2V7
BZX79C2V7
500mW Zener Diode with a 2.7V DC rated voltage and 5% voltage tolerance. Features a DO-35 through-hole package with tin, matte contact plating. Operates across a wide temperature range from -65°C to 200°C, with a maximum reverse leakage current of 75uA. This RoHS compliant component offers a Zener voltage of 2.7V and a Zener current of 5mA.
DescriptionValue
Country of Origin:
ECCN:
HTSN:
Schedule B:
Manufacturer:onsemi
Manufacturer Part #:BZX79C2V7
Available Stock #:222,000
MOQ:222,000