UUR1E101MCL1GS
UUR1E101MCL1GS
100µF, 25V aluminum electrolytic capacitor with 20% tolerance. Features a 145mA ripple current rating and a 2000-hour life at 85°C. Surface mountable, cylindrical construction with 8mm diameter and 6.2mm height. Designed for standard applications, packaged in tape and reel.
DescriptionValue
Country of Origin:
ECCN:
HTSN:
Schedule B:
Manufacturer:Nichicon
Manufacturer Part #:UUR1E101MCL1GS
Available Stock #:8,207
MOQ:8,207